Czym właściwie jest projektowanie stron www i z jakich elementów się składa?

Firmowe strony internetowe powinny być tworzone w sposób profesjonalny. Zarówno odnosząc się do wyglądu witryny, jak i technicznych „aspektów” strony oraz systemu nawigacyjnego, sposobie obsługi strony przez jej przyszłych użytkowników. Niezwykle istotne jest również to, w jaki sposób strona będzie zarządzania przez właścicieli. Od tego natomiast, jaka będzie przyszła wizytówka wirtualna, zależne jest projektowanie stron www.

Projekt strony to pierwszy etap tworzenia stron internetowych, poprzedzony jedynie koncepcją na serwis. Zanim firma informatyczna (którą do wykonania witryny wybiera jej przyszły właściciel) zacznie projektować, musi zebrać jak najwięcej informacji o profilu działalności przedsiębiorstwa, które ma być promowane przez strony internetowe, o oczekiwaniach właścicieli firmy (którzy zlecają zbudowanie serwisu). Warto poprosić zlecającego o linki do stron, które uznaje za atrakcyjne, dzięki temu poznamy jego gust. Nie wolno nam oczywiście kopiować innych stron, chodzi wyłącznie o to, aby wiedzieć, co podoba się naszemu klientowi.

Graficy zaczynają swoją pracę od bardzo wstępnego szkicu strony. Początkowo, powstaje tylko plan tego, gdzie umieszczone zostaną poszczególne elementy. Często szkic taki grafik wykonuje na kartce papieru, dopiero później przenosząc go do programu graficznego.

Po bardzo wstępnym szkicu strony zaczyna się praca nad kolorystyką, nad elementami graficznymi. Wszystko to dopasowane powinno być do charakteru firmy, przykładowo do dostarczonego przez zlecającego loga firmowego (chyba że firma zaczyna dopiero działalność i zleca firmie zaprojektowanie tego loga) oraz pozostałych materiałów, które obowiązkowo znaleźć się mają na stronie (np. zdjęcia, obrazki, które przedsiębiorca dostarcza we własnym zakresie, często też jednak również takie elementy wybierają pracownicy firmy tworzącej stronę).

Kolorystyka strony głównej oraz pozostałych podstron to jeden z podstawowych elementów wchodzących w projektowanie stron www. Do kolorystyki dobrać musimy kolory i rodzaje czcionek dla tekstów pisanych. W tym zakresie jednak, oprócz własnej koncepcji (często bardzo oryginalnej) musimy zastosować się do zasad tworzenia stron (W3C) tak, aby były możliwe do przeglądania za pomocą różnych przeglądarek internetowych oraz różnych systemów komputerowych i sprzętów, za pomocą których ludzie korzystają ze stron, z Internetu.

Doskonale widać więc, że sam talent „graficzny”, czyli umiejętność tworzenia grafiki ładnej, ciekawej, ważna jest również znajomość zasad tworzenia stron internetowych (W3C) oraz innych zasad, związanych z użytecznością powstających serwisów (zasady usability) oraz z łatwością odczytywania treści ze stron (zasady typografii).

Właściwie projektowanie stron www jest etapem, który z całego procesu tworzenia stron internetowych, jest etapem najdłużej trwającym oraz etapem, który koniecznie wykonywać musimy w stałym kontakcie z osobą, która zleca nam stworzenie strony. Od projektu strony, zależy cały jej przyszły „kształt”.

Czym właściwie jest projektowanie stron www i z jakich elementów się składa?
Przewiń do góry