Funkcjonalna, estetyczna i praktyczna- strona internetowa na miarę potrzeb

jak zaprojektować stronę internetową

Mając wiele wymagań, co do wyglądu naszej strony internetowej, zazwyczaj zwracamy się z tym tematem do specjalistów wiedząc, że samemu ciężko będzie nam zatroszczyć się o wszystkie te elementy, które chcielibyśmy mieć na stronie. W takim przypadku faktycznie, współpraca z doświadczonym deweloperem ma sens, szczególnie jeśli możemy liczyć nie tylko na autorski system zarządzania treścią, ale też na specjalnie dla nas zaprojektowaną szatę graficzną oraz spójne z nią logo. Zanim jednak zgłosimy się już ze swoim pomysłem do dewelopera- dobrze jest się do tej pierwszej rozmowy odpowiednio przygotować.

Pierwsze rozmowy będą podstawą do wyceny projektu

Każdy ma inne potrzeby, dlatego też bardzo często projekty realizacji strony internetowej są wyceniane indywidualnie, a tym bardziej jest to zindywidualizowana wycena im więcej dodatkowych i niestandardowych elementów ma się na takiej stronie znaleźć. Zazwyczaj, na cenę bardzo mocno wpływa to, czy zostanie zaadaptowany pod stronę darmowy silnik czy też jakieś dedykowane rozwiązanie, które jest w pewien sposób unikatowe, a więc wyjściowo bardziej kosztowne. Niektóre firmy tworzą swoje autorskie systemy CMS i już nie podejmują się realizacji wykonywania stron w oparciu o darmowe silniki- warto mieć to na uwadze wybierając dewelopera. Jeśli więc już na starcie wiemy, że będzie nam potrzebne rozwiązanie dedykowane- weźmy pod uwagę firmy, które projektują strony i aplikacje pod klucz.

A jak zaprojektować stronę internetową, aby uderzała swoją estetyką?

Indywidualny projekt graficzny jest ważny, gdyż jest tym, co najbardziej rzuca się w oczy wchodząc na stronę. Nieładna grafika, nieczytelna strona czy zbyt nachalne animacje skutecznie zniechęcają do przeglądania zawartości strony- użytkownik może więc nie mieć nawet szansy na to, aby zapoznać się z funkcjonalnościami strony, jeśli grafika jest nieodpowiednia. Ważne, aby podczas wykonywania projektu stosować się do zasad user experience oraz user interface, ale też aby tworzyć projekty na czasie, w ramach obowiązującej mody i stylistyki, która najbardziej odpowiada użytkownikom.

Oczywiście, możemy mieć swoje wymagania, co do preferowanego układu strony, możemy mieć już ustalone, że na przykład chcemy, aby była to strona typu one page. Możemy mieć przygotowane grafiki lub niektóre zdjęcia- wszystkie te materiały najlepiej zaprezentować już na starcie, a także omówić całą koncepcję z grafikiem jeszcze zanim zacznie on przygotowywać pierwszy, wstęp projekt graficzny. W dużej mierze trzeba będzie się jednak zdać na jego wiedzę i doświadczenie.

Po przygotowaniu wstępnego projektu graficznego klient zawsze ma czas na zgłaszanie swoich sugestii oraz poprawek. Jeśli więc wybitnie coś nam się nie podoba- na pewno będzie to można zmienić lub zaproponować inne rozwiązanie. Finalnie właśnie chodzi o to, aby zaprojektowana strona odpowiadała dokładnie temu, co chcieliśmy stworzyć. Na kompromisy mozna iść w momencie, kiedy nie zamawiamy projektu graficznego, a wybieramy jeden z szablonów już gotowych projektów.