Strona internetowa- czy można ją szybko zaprojektować?

stworzenie strony internetowej

Zdarza się, że dobrze byłoby, aby taka strona mogła powstać naprawdę szybko, najlepiej jednak przyjąć, że cały proces jej kreowania zazwyczaj trwa około miesiąca czasu. Znacznie szybciej można wykupić hosting oraz domenę, a następnie zainstalować na serwerze silnik open source i skorzystać z darmowych, dostępnych i już opracowanych projektów graficznych, które trzeba tylko dostosować do własnych potrzeb. Trochę więcej czasu zajmuje natomiast adaptacja autorskiego systemu zarządzania treścią wraz z zaprojektowaniem od zera całej szaty graficznej. Wówczas proces tworzenia strony dzieli się na dwa główne etapy- etap graficzny oraz etap programowania, a po każdym z tych etapów klient dodatkowo ma kilka dni na zgłaszanie swoich uwag i poprawek. Wszystkie niestandardowe elementy wymagające prac programistycznych wydłużają czas realizacji projektu. Chcąc więc stworzyć stronę marzeń i zadając sobie pytanie o to, ile trwa stworzenie strony internetowej– warto pomyśleć o tym z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

Jakie działania można podjąć już wcześniej?

Zanim zdecydujemy się na stworzenie strony internetowej możemy zastanowić się, czy ma to być strona typu one page czy może klasyczna strona główna wraz z poszczególnymi podstronami. Warto mieć na uwadze fakt, że zazwyczaj w ramach stron typu one page nie można zawrzeć aż tak dużo tekstu oraz ewentualnych zdjęć, co na stronie o klasycznym układzie. Konieczne jest więc przemyślenie zawartości strony oraz tego, jakie będą nasze potrzeby, co do zagospodarowania strony. Odpowiednio wcześniej można pomyśleć o tym, jakie teksty znajdą się na stronie, ewentualnie można też zastanowić się nad tym, jak chcielibyśmy, aby wyglądała szata graficzna- na przykład jej kolorystyka, styl czy zawarte elementy. Jeśli więc mamy konkretne wymagania, swoje pomysły oraz materiały, które chcielibyśmy, aby znalazły się na już gotowej stronie- wszystko to trzeba zebrać w całość i wziąć ze sobą już na pierwsze spotkanie z deweloperem, który będzie stronę wykonywał. Zostaną one umieszczone we wstępnym briefie i mogą pomóc w bardziej precyzyjnej wycenie realizacji projektu. Pomaga to też od razu wyobrazić sobie, z jakim typem projektu będzie się miało do czynienia.

Warto też wcześniej pomyśleć o nazwie domeny

Nazwa domeny jest bardzo ważna, może zawierać nazwę firmy, ale może też być hasłem złożonym z kilku członów. Czasem wymyślenie adresu url strony jest oczywiste i banalnie proste, a czasem- bardzo trudne. Mając na myśli kilka różnych opcji- dobrze jest od razu wejść na stronę rejestratora domen i po kolei sprawdzać, jakie adresy do dostępne i możliwe do kupienia. Wiele adresów może być bowiem już niedostępnych. Nazwę można wykupić wraz z hostingiem samodzielnie, ale też wielu deweloperów pośredniczy w tym procesie, co jest dla zamawiającego sporą wygodą. Nie trzeba bowiem znać się na żadnych informatycznych zagadnieniach, aby otrzymać do ręki gotowy produkt.